Aktivizace třídy pomocí her se stíratelnými tabulkami

Podpora formativního přístupu ve vzdělávání

Hashtagy: #stiratelnetabulky #tabulky #formativnihodnoceni

Typ vzdělávacího programu: Kolegiální hospitace

Vstupní úroveň účastníků: pokročilí, mírně pokročilí, začátečníci

Cíl vzdělávacího programu:

Po absolvování vzdělávacího programu budou účastníci schopni prakticky vnímat potenciál využití stíratelných tabulek jako nástroje aktivizace maximálního počtu žáků, okamžité zpětné vazby a korekce v rozličných fázích vyučování, a to ve formě, která je pro žáky velmi poutavá. Rovněž si osvojí pravidla vybraných her, které mohou okamžitě zařadit do své výuky a rozvíjet je v další a další varianty.

Anotace vzdělávacího programu:

V průběhu hospitace bude možné sledovat přínosy a zábavný potenciál používání stíratelných tabulek ve výuce, které je jednou z nejznámějších metod formativního hodnocení.
Dojde rovněž k praktickému osvojení pravidel vybraných her (Jednoslovné hádanky, Buď originální!, Slovní fotbal, Dvě slova, Čí je to tabulka, Blafuj!, Video kvíz), jež jsou primárně určeny do hodin angličtiny na 2. stupni základní školy nebo na střední škole, jejich princip je ale využitelný i v jiném cizím jazyce a dalších předmětech.

- Příprava na pozorování ve třídách:
Stanovení cíle hospitace podle vybrání aktivizačních her se stíratelnými tabulkami.
Seznámení se způsobem práce ve třídě.
Zadání, co pozorovat v dané třídě při vybraných aktivizačních hrách.
Stanovení pravidel pozorování.

- Vlastní návštěva ve výuce a pozorování:
Cílené pozorování jednotlivých žáků, skupin žáků a pozorování, co dělá pedagog.
Pozorování práce s pomůckami.
Hospitující učitel si dělá poznámky pro svou potřebu.

- Reflexe po hodině:
Zodpovězení dotazů, které vyvstaly při pozorování.
Odborná diskuse a reflexe po hodině – práce s pomůckami, aktivity žáků, aktivita učitele, zaznamenávání práce žáků.

- Závěrečná evaluace:
Závěrečná reflexe.
Vyhodnocení poznatků z pozorování (co jsem viděl/a, mám otázky, je mi jasné atd.).
Konkrétní doporučení pro praxi ve vybrané škole.
Sepsání informací – závěrů a poznatků o učení žáků.
 

Území: Česká Lípa, Liberec

Územní metodický kabinet: Jazyky a komunikace

Číslo programu

A319-95-171-252-KH-01

Kód programu

A319

Garant

Mgr. Lucie Musilová

773 093 999
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Druh vzdělávání
  • Projekty
  • IPs Kurikulum
Kraje
  • Liberec
Datum konání

30. října 2025, 08:00–11:00

Cena

0,-Kč

icon map pin

Typ akce

Vzdělávací program

icon map pin

Počet hodin

4

icon map pin

Lektoři
  • Mgr. Monika Kalenská

icon map pin

Místo konání

Základní škola Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa, Mánesova 1526, příspěvková organizace, Mánesova, Česká Lípa 1

icon map pin

MAX účastníků

1

icon map pin

Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé gymnázií, učitelé SOŠ a SOU, učitelé SŠ

Přihlásit se