Mladým Čechům se daří na mezinárodních setkáních začínajících vědců. Počátkem roku uspěli v soutěži na Taiwanu a nyní zabodovali také v americkém Dallasu.

Na pražském Gymnáziu Botičská a Gymnáziu Brno-Řečkovice mají důvod k oslavám. Talentovaní studenti těchto škol uspěli na mezinárodní soutěži Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF), která se konala od 13. do 19. května 2023 v Dallasu.

Adéla Uhrová z Botičské obsadila druhé místo v kategorii Plant Science se svou prací na téma „Analýza genových interakcí mezi transkripčním faktorem SPT6L a geny regulujícími kvetení Arabidopsis thaliana“. Práce Karolíny Jeřábkové z Gymnázia Brno-Řečkovice „Role choroidálního plexu v průběhu Alzheimerovy choroby“ byla oceněna čtvrtým místem v kategorii Biomedical and Health Science.

soc dallas

Na fotce zleva: Zuzana Buchová, Adéla Uhrová, Lukáš Drdla a Karolína Jeřábková


Pro Adéliny učitelky není úspěch až tak velkým překvapením. „Adéla je velmi cílevědomá studentka, což dosvědčuje její dlouhodobá a trpělivá práce v laboratoři. Takto také přistupuje ke svému budoucímu studiu na vysoké škole, kdy si pečlivě volí obory, na něž se hlásí, aby svůj zájem zejména o biologii a medicínské zaměření jednou mohla v praxi realizovat. V budoucím povolání totiž vidí své životní poslání,“ říkají Pavla Steinerová a Vlasta Čepelová z Gymnázia Botičská. „Adéla svou urputností a pílí jasně směřuje do vědeckého světa,“ dodávají.


Soutěže v Dallasu se účastnili studenti z celého světa. Konkurence byla obrovská, soutěžilo 1800 projektů, které mladí vědci museli obhájit v diskuzích s porotci. Česko na Regeneron ISEF vysílá své zástupce už od roku 2000. Letos do USA vyrazili ještě Zuzana Buchová z pražského Gymnázia Arabská a Lukáš Drdla z Gymnázia Brno na třídě Kapitána Jaroše.

Jak se čeští zástupci na soutěž připravovali, se můžete podívat ve videu.


V zahraničí letos bodovali i další středoškoláci. Pavel Kletečka z Gymnázia Říčany přivezl zlatou medaili z mezinárodní soutěže vědecko-výzkumných projektů Taiwan International Science Fair (TISF). Porotu na Taiwanu zaujala jeho práce „Aplikace technické analýzy na akciový trh“. Soutěže se zúčastnilo 290 studentů z 20 zemí. Česko na soutěži reprezentovala také studentka klatovského Gymnázia Jaroslava Vrchlického Alžběta Křivohlavá. Zaujala svou prací „Dva klatovské opisy Domine ad adjuvandum me festina Šimona Brixiho a jejich doba“.


Odrazovým můstkem do mezinárodních soutěží je pro české studenty Celostátní přehlídka prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ), kterou pořádá Národní pedagogický institut České republiky. Loni se uskutečnila v Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Letošní 45. ročník se koná od 16. do 18. června v plzeňském Gymnáziu Luďka Pika.


Zvláštní poděkování patří podporovatelům – generálnímu partnerovi SOČ nadaci The Kellner Family Foundation, České vědecko-technické společnosti, České nukleární společnosti a mnoha dalším partnerům, kteří dlouhodobě podporují nadané studenty.


Více na: www.soc.cz

Další aktuality

19. únor 2025

Veřejná konzultace k návrhu RVP pro základní školy speciální

Znovu vám nabízíme možnost vyjádřit se k připravované reformě ve vzdělávání. V informačním systému se můžete seznámit s obsahem návrhu Rámcového vzdělávacího programu pro základní školy speciální a do 31. března k němu prostřednictvím online dotazníku můžete zaslat své komentáře.

Číst více

10. únor 2025

Jak fungují individuální vzdělávací účty v Evropě: doporučení pro ČR

Mnohé země motivují dospělé k rozvoji dovedností prostřednictvím individuálních vzdělávacích účtů. Praxe se stát od státu liší, ale benefity zůstávají. Co lze vyvodit ze zahraničních zkušeností pro Česko?

Číst více

27. leden 2025

Informace k přijímacím zkouškám na střední školy naleznete na našich webových stránkách

Připravili jsme pro vás užitečné materiály k letošním přijímacím zkouškám. Zaměřili jsme se také na žáky a žákyně v heterogenní třídě.

Číst více

23. leden 2025

Školní manažer kvality: co přispívá k lepší odborné škole?

„U nás žáci prezentují za odměnu,“ říká manažer pro kvalitu na střední odborné škole, kde se stalo zajišťování kvality prioritou. Co lze udělat pro to, aby absolventi na svou školu vzpomínali v dobrém a uchazeči v ní viděli perspektivu?

Číst více

23. leden 2025

STAS předvídá dovednosti a poptávku po odborném vzdělávání

Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.

Číst více