Národní pedagogický institut se bude na říjnovém veletrhu v Libereckém kraji věnovat problematice mimořádně kognitivně nadaných žáků a dalším odborným tématům.

Prostřednictvím koordinátorů podpory nadání NPI jednotlivých krajů v celé ČR probíhá systematická podpora mimořádně kognitivně nadaných žáků na všech stupních vzdělávání. Podpora je cílena podle konkrétních potřeb krajů a má mnoho podob, od pořádání vzdělávacích kurzů DVPP, přes setkávání a propojování aktérů v kraji, realizaci stáží pedagogů, hledání finančních zdrojů využitelných pro cílenou podporu, až po pomoc při nastavování podpory v konkrétní škole i v rodině.

Většina těchto aktivit probíhala v nedávné době distanční formou. A konečně se s novým školním rokem vracíme k možnostem prezenčního vzdělávání. V Libereckém kraji využijeme pro rozšíření povědomí o problematice nadání již tradiční Educa Week – týden vzdělávání a pracovních příležitostí. Ten se koná od 11. 10. do 17. 10. 2021.

Webové stránky EDUCA WEEK Liberec

Problematika mimořádně kognitivně nadaných žáků bude jedním z odborných témat, která představíme v rámci podpory nadání NPI v pátek 15. října. Workshop bude zaměřen na možnosti podpory studentů středních škol v LK a bude určen jejich pedagogům a ředitelům škol. Během 120 minut budeme společně hledat odpovědi na otázky týkající se psychologické a pedagogické identifikace a na to, kdy je vůbec tato identifikace prospěšná. Ukážeme si, kolik mimořádně nadaných máme a známe v Libereckém kraji. A nejvíce se budeme věnovat práci s těmito studenty, možnostem jejich podpory v rámci školního a mimoškolního vzdělávání v našem kraji. Pokusíme se o konkrétní inspiraci příklady dobré praxe, které jinde fungují a nemusí vždy představovat pro školu velký zásah do organizace a rozpočtu.

Další aktuality

26. září 2024

Jak lépe připravovat děti na život v digitální éře?

Cílem spolupráce Partnerství pro vzdělávání 2030+ a NPI je propojit klíčové experty a expertky při hledání cest, jak zlepšit digitální wellbeing dětí ve školním prostředí.

Číst více

25. září 2024

Švédské odborné vzdělávání přehledně

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání vydalo sérii publikací o odborném vzdělávání ve Švédsku.

Číst více

12. září 2024

Podepsali jsme memorandum o spolupráci s organizací Elixír do škol

Ředitelé Ivo Jupa a Petra Prošková podepsali memorandum, aby mohly obě organizace lépe koordinovat aktivity zaměřené na profesní vzdělávání učitelů a na podporu motivace pedagogů k dalšímu vzdělávání.

Číst více

10. září 2024

Litva: co přinesla pilotáž externího hodnocení v odborném vzdělávání

Litva od roku 2022 postupně zavádí peer review jako formu externího hodnocení institucí odborného vzdělávání a přípravy. K jakým závěrům a doporučením dospěla v rámci pilotního projektu?

Číst více

04. září 2024

Ke spolupráci více tíhnou začínající učitelé i soukromé školy, ukazuje výzkum

Jak hodnotí čeští učitelé odborného vzdělávání spolupráci s vedením a kolegy? Spolupráce je celkově z hlediska postojů lépe přijímána na soukromých školách. Pozitivní postoj ke spolupráci s vedením mají především začínající učitelé.

Číst více