V souvislosti se slovinským předsednictvím Rady Evropské unie vydalo Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání publikace, které se věnují slovinskému odbornému vzdělávání. To má v zemi silnou tradici i působivé výsledky.   

K příležitosti předsednictví Rady Evropské unie, které převzalo na období od července do konce roku 2021 Slovinsko, aktualizoval Cedefop (Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání) publikace, které mapují slovinský systém odborného vzdělávání a přípravy.

V čem slovinské odborné vzdělávání vyniká

Formální odborné vzdělávání a příprava se ve slovinském vzdělávacím systému vyskytují od vyšší sekundární úrovně. Zajišťují je převážně veřejné školy, které jsou zřizovány a financovány státem. Odborné vzdělávání a přípravu na vyšší sekundární a terciární úrovni řídí ministerstvo školství, za rozvoj odborného vzdělávání a přípravy a jejich kurikulum nicméně odpovídá Institut Slovinské republiky pro odborné vzdělávání a přípravu.

Slovinsko má silnou tradici odborného vzdělávání a přípravy. Dokonce má ze zemí EU nejvyšší účast v odborném vzdělávání na vyšší sekundární úrovni napříč věkovým spektrem (70,8 % v roce 2019). Podíl osob, které ze vzdělávání předčasně odcházejí, je naopak nízký. V roce 2020 bylo mladých lidí mezi 18 a 24 lety, kteří dosáhli maximálně nižšího sekundárního vzdělání, velmi málo, pouhá 4,1 %. Ve všech typech odborných vzdělávacích programů je nedílnou součástí učení se prací, které ve vybraných programech probíhá v moderních provozech a mezipodnikových centrech odborné přípravy. Školy také mohou z 20 % přizpůsobit své školní kurikulum potřebám místních zaměstnavatelů.  

Slovinský systém odborného vzdělávání a přípravy je atraktivní, flexibilní a nabízí učícím se různé způsoby učení a možnosti postupu. Roli v dobrých výsledcích Slovinska hrají i státní stipendia, poradenství ve školách zajišťované školními poradci a rozvinutá sít poskytovatelů formálního vzdělávání pro dospělé.

Aktuální témata a výzvy

Poslední vývoj odborného vzdělávání a přípravy se ve Slovinsku zaměřuje na kvalitu učení se prací. Slovinsko investovalo do zřizování nových mezipodnikových center odborné přípravy a do posílení přípravy na pracovištích zaměstnavatelů. S novým zákonem z roku 2017 započalo rovněž zavádění učňovské formy přípravy do tříletých vzdělávacích programů, přičemž v současné době se  tato forma přípravy nabízí ve 14 z nich. Další rozšíření učňovské přípravy v rámci vzdělávacího systému je předmětem diskuzí. 

Na významu nabývá zvyšování úrovně dovedností dospělých. Záměr zajistit všem dospělým rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání v průběhu jejich života, zejména jejich zapojením do celoživotního učení, představuje nový národní plán pro vzdělávání dospělých 2021–2030. Pozornost je ve Slovinsku věnována i posilování digitálních dovedností a rozšiřování příležitostí pro prohlubování a získávání nových dovedností.

Slovinsko reaguje na výzvy, včetně těch, které představuje pandemie covidu-19, a zaměřuje se na modernizaci odborného vzdělávání. Zásadním cílem je přizpůsobení vzdělávání digitální a udržitelné transformaci a zvýšení odolnosti vzdělávacího systému.

Vzdělávací systém v kostce…

Seznámení s těmi nejdůležitějšími charakteristikami slovinského systému odborného vzdělávání a přípravy zprostředkovává materiál Spotlight on VET Slovenia (Zaostřeno na odborné vzdělávání Slovinska). Na šesti stranách čtenáři naleznou strukturu odborného vzdělávání včetně schematického znázornění, hlavní rysy vzdělávacího systému i současné výzvy a na ně reagující systémová opatření. Součástí jsou také jednoduché grafy představující data o poměru středoškoláků ve všeobecném a odborném vzdělávání, o zaměstnanosti absolventů, předčasných odchodech ze vzdělávání a účastnících celoživotního učení ve Slovinsku.

… a v detailu

Pro zájemce o detailní popis slovinského odborného vzdělávání je pak k dispozici publikace Vocational education and training in Slovenia – short description (Odborné vzdělávání a příprava ve Slovinsku – stručný popis). Umožňuje lépe porozumět odbornému vzdělávání a přípravě ve Slovinsku tím, že poskytuje vhled do jejich charakteristických rysů a přistupuje k nim z mnoha různých stránek, včetně tématu financování, kvalifikací či zajišťování kvality. Zároveň publikace klade důraz na vývoj systému odborného vzdělávání a přípravy a na současné výzvy.

Podívejte se také na video o systému odborného vzdělávání a přípravy ve Slovinsku.

Další aktuality

11. prosinec 2024

Konference strategie 2030+

Konference Strategie 2030+ zhodnotí posuny vzdělávací politiky v ČR a představí priority na další období

Číst více

10. prosinec 2024

Dánsko zavádí nový typ střední odborné školy

Dánsko přichází s novým typem gymnázia, které má přilákat mladé lidi k odbornému vzdělávání. Kromě přípravy studujících na trh práce navíc otevírá dveře k dalšímu studiu.

Číst více

06. prosinec 2024

Připravili jsme návrh inovace oborové soustavy

Návrh připravený ve spolupráci s MŠMT reaguje na dynamické změny na trhu práce a nové společenské výzvy spojené se středoškolským vzděláváním.

Číst více

05. prosinec 2024

Představujeme Mapu spádovosti, nový nástroj pro rodiče, školy i odborníky

Mapa spádovosti je novým nástrojem, který umožňuje snadno a rychle zjistit spádovou školu podle konkrétní adresy nebo přehledně zobrazit rozdělení spádových oblastí jednotlivých škol ve městech.

Číst více

04. prosinec 2024

Strategie dovedností: Klíčem je spolupráce aktérů a inspirace z praxe

Připravit Česko na budoucí výzvy může usnadnit strategie dovedností. Pro její vznik je zásadní partnerství mezi aktéry, ale i inspirace fungujícími přístupy – například z Norska.

Číst více