Během pandemie covid-19 došlo k výrazné proměně poptávky po dovednostech na trhu práce v ČR i v celé Evropě. Vyplývá to z nástroje Cedefopu pro analýzu poptávky po profesích a dovednostech v online inzerci práce Skills-OVATE.

Během pandemie trh s online pracovní inzercí poklesl celkem o 6 %. Původní velký propad během první vlny pandemie (březen–duben 2020) se díky rychlému oživení podařilo téměř nahradit, ačkoliv mezi jednotlivými evropskými zeměmi jsou v míře tohoto oživení nadále velké rozdíly. V řadě zemí, například v Itálii, Portugalsku, Slovensku, Řecku nebo v Pobaltí, trh s online inzercí i přes pandemii silně narostl. Je to dáno i rostoucí poptávkou po zdravotnických profesích a využíváním online inzerce pro hledání profesí, u kterých to v minulosti nebylo příliš obvyklé.

Některé z největších ekonomik Evropy však v online inzerci zaznamenaly velký pokles, například Německo, Francie nebo Polsko, a proto jsou data za celou EU nadále v červených číslech. “Celkově zaznamenal trh v době pandemie prudký pokles, ale rychle se oživil a následky nejsou v současné době úplně vidět,” popisuje situaci Jiří Braňka z Cedefopu.

Digitální dovednosti na vzestupu

Nejvíce v celé Evropě vzrostla poptávka po digitálních dovednostech, konkrétně po vývoji softwaru, řízení a analýze digitálních dat nebo digitální spolupráci. Mírně vzrostla také poptávka po dovednostech v administrativní oblasti, jako jsou zákaznické služby a management a administrace. Naopak mírně poklesla poptávka po adaptabilitě a flexibilitě. Co se odvětví týče, nejlépe se zotavil průmysl, který překonal všechna očekávání. V absolutních hodnotách nabídek inzerce narostl průmysl velmi výrazně (o 637 tisíc nabídek více při srovnání let 2019 a 2021). U většiny dalších odvětví došlo k relativně malým změnám. Nejvíce postižené z hlediska pracovní inzerce v krizi je odvětví zprostředkování zaměstnání (zde se to týkalo především nabídek zaměstnání, zprostředkovávaných pracovními agenturami), poradenství a účetnictví a obchod.

Mezi povoláními s nejrychlejším růstem poptávky najdeme pomocné dělníky v průmyslu a stavebnictví, obchodní a administrativní manažery a ICT specialisty. Poptávka rostla i po zdravotnických profesích, konkrétně po lékařích a specialistech ve zdravotnictví a technicích ve zdravotnictví. Klesající poptávku zaznamenali naopak pomocní pracovníci v pohostinství, pracovníci informačních služeb nebo prodavači a manažeři v cestovním ruchu.

Jak funguje trh s online inzercí práce?

Dá se říct, že trh s online pracovní inzercí má určité sezonní rytmy. Celkově nejsilnější je měsíc leden a inzerce naopak výrazně klesne během letních prázdnin, po kterých přichází určité oživení. Slabým měsícem je i prosinec, kdy kvůli vánočním svátkům zaměstnavatelé často přesouvají inzerci nových míst až na nový rok.

Rok 2020 začal stejně jako ten předchozí. Po tradičně silném lednu přišel únor s mírným poklesem a oba měsíce měly stejné hodnoty jako v roce 2019. Začátek pandemie v některých evropských zemích (například Itálie) přišel již v březnu, kde je patrný určitý pokles, a k největšímu propadu došlo v dubnu, kdy celou EU sevřel první lockdown. Po odeznění první covidové vlny se online trh práce postupně vracel do normálu. Lidé i firmy se přizpůsobily nové situaci a po celý podzim se intenzita online pracovní inzerce držela nad úrovní roku 2019. Ovšem s druhou covidovou vlnou a znovuzavedením omezení pohybu a kontaktů byl prosincový pokles trhu v roce 2020 výrazně vyšší než o rok dříve.

Na začátku roku 2021 se opakoval stejný trend jako před pandemií, ale trh práce byl v prvních dvou měsících hluboko pod normálem. V březnu trh vyskočil prudce vzhůru a stal se nejsilnějším měsícem za poslední dva roky. V dubnu a v červnu trh zůstal v silných číslech, ale v květnu došlo k nečekanému propadu.

Jak se bude trh vyvíjet dále? Nová data Cedefopu na to již brzy dají odpověď.

Více informací

Další aktuality

28. duben 2025

Nové číslo EduRevue k vám přichází s tématem rámcových vzdělávacích programů

EduRevue je magazín určený pedagogickým pracovníkům a pracovnicím, odborné veřejnosti a všem, kteří se zajímají o trendy ve vzdělávání.

Číst více

17. duben 2025

Tři projekty NPI se dostaly do finále soutěže Úřednický čin roku 2024

Projekty Mapa spádovosti, Digitální nástroj pro tvorbu RVP a Podpora rovných příležitostí se probojovaly mezi finalisty ocenění, které uděluje Sekce pro státní službu Ministerstva vnitra spolu s platformou Byro.

Číst více

15. duben 2025

Polsko podporuje rozvoj učitelů v odborném vzdělávání

Polsko se zaměřuje na přípravu učitelů v odborném vzdělávání s pomocí nových postgraduálních programů, pedagogické praxe či revize dalšího vzdělávání.

Číst více

08. duben 2025

Mezinárodní den Romů a rovný přístup ke vzdělávání

MŠMT a NPI připravily tematický vzdělávací materiál „Síla romských příběhů: Jak obohatit výuku a školní prostředí“, který byl rozeslán školám po celé republice.

Číst více

07. duben 2025

Konference k bezpečnosti ve školách: Prevence a zvládání mimořádných situací ve školách

Na krajském pracovišti NPI v Liberci proběhla 1. dubna 2025 odborná konference zaměřená na bezpečnost ve školách.

Číst více