V novém podcastu hovoří Karel Klatovský, manažer vzdělávacích programů, o tom, jak umělá inteligence proměňuje současné vzdělávání a jak softwarový program chatbot využívá umělou inteligenci k interakci s lidmi pomocí přirozeného jazyka.

Aktuálně se nejvíce hovoří o chatbotech ChatGPT a Bing Chat, které lze využít jako pomocné nástroje i ve školách. Karel Klatovský nabízí několik rad, jak s umělou inteligencí správně komunikovat a jak ji efektivně využívat pro podporu výuky, rozvoj jazykových kompetencí žáků nebo jako zdroj informací pro vlastní vzdělávání.

V podcastu se dozvíte, jak se díky umělé inteligenci proměňuje dnešní vzdělávání a že mnoho škol již delší dobu využívá některé další nástroje s prvky umělé inteligence, jako jsou mobilní telefony nebo internetové překladače. Zjistíte, jak se školy přizpůsobují práci s chatboty a v kterých sférách se nejvíce uplatňují. Karel Klatovský Vám poradí, jak tyto nástroje mohou adekvátně pomoci s vyhledáváním informací na internetu, s přípravou vyučovací hodiny, s ověřením znalostí nebo s tvorbou individuálních úloh pro jednotlivé žáky.

Při poslechu také poznáte další nástroje, které integrují prvky umělé inteligence v běžně používaných aplikacích. Patří sem například textový procesor Microsoft Word, PowerPoint nebo Clipchamp. Hlavní je nemít obavu z jejich využívání, ale snažit se je používat ku prospěchu své práce.

Nechte se inspirovat!


Nové díly podcastu o společném vzdělávání Zapojme všechny publikujeme nepravidelně, ale aspoň jednou do měsíce. Moderátorky Marta Kozdas a Adéla Pospíchalová si v nich povídají s odborníky na vzdělávání a výchovu a také s rodiči a žáky či studenty. Podcast vznikl v projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi a je součástí webové aplikace pro pedagogy a rodiče Zapojmevšechny.cz. Dostupný je také například prostřednictvím aplikací Spotify, Google Podcast nebo Apple Podcast.


Web Zapojmevsechny.cz vznikl v rámci projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (APIV B), který realizuje Národní pedagogický institut České republiky. Projekt je spolufinancován EU.


Logolink OP VVV

Další aktuality

27. březen 2025

MŠMT vyhlašuje pilotní ověřování modelových školních vzdělávacích programů

Iniciativa má pomoci základním školám s přechodem na revidovaný Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání a poskytnout zpětnou vazbu pro finální úpravy modelových dokumentů.

Číst více

26. březen 2025

Zapojme všechny – Pomůcky do výuky pro práci učitele v heterogenní třídě

V návaznosti na publikaci Desatero úspěšné práce s heterogenní třídou jsme pro vás připravili sérii pomůcek a praktických tipů určených pro přímou práci učitele v heterogenních kolektivech.

Číst více

24. březen 2025

Malta rozvíjí zelené a digitální dovednosti

Maltské vzdělávací kurzy mají připravit místní obyvatelstvo na zelenou a digitální transformaci. Zahrnují porozumění umělé inteligenci či přípravu na zelená pracovní místa.

Číst více

19. březen 2025

Zapojme všechny – Jak poznat efektivní program primární prevence

V rámci projektu Podpora rovných příležitostí jsme připravili check-list školské prevence, jednoduchý nástroj, který pomůže lépe se orientovat v široké nabídce preventivních programů.

Číst více

12. březen 2025

Belgické odborné vzdělávání přehledně

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání vydalo sérii publikací o odborném vzdělávání v Belgii.

Číst více