Zástupci Národního pedagogického institutu ČR hovořili na konferenci v Senátu Parlamentu ČR o významu a pozitivním vlivu neformálního vzdělávání.

Konference Dobrodružstvím ke hvězdám se konala v úterý 21. června v Senátu Parlamentu ČR. Vystoupili zde odborníci z oblasti pedagogiky, psychologie a byznysu. Zástupci škol představili konkrétní příklady, jak zavádět dobrodružnou výchovu v praxi. Pozvání na konferenci přijalo na 140 odborníků a pedagogů.

Z řečníků vystoupil například František Tichý z Gymnázia Přírodní školy, který představil, jak škola zavedla žákovskou samosprávu, prvky iniciačních rituálů a expedice jako přirozenou součást učení a výchovy. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar zdůraznil důležitost postavit prosperitu země na lidském kapitálu a nutnosti připravit děti na jinou éru. Kouč Marian Jelínek ukázal alarmující fakta spojená s životem v blahobytu a potřebu povzbudit mladé lidi k práci na sobě. Profesor dětské psychiatrie Michal Hrdlička zdůraznil důležitost dobrodružství pro zdravý vývoj dítěte a Ondřej Štefl ze Scio škol představil školní expedice a Expediční Scio školy.

Dobrodružná výchova posiluje odvahu a chuť objevovat svět, ale také odpovědnost za sebe sama i svoje okolí Je proto třeba zaměřit se už ve škole na aktivity, které žáky zážitkem učí schopnosti řešit problém, překonávat překážky, správně se rozhodnout, napravit případnou chybu a nést za svá rozhodnutí zodpovědnost,“ shrnul senátor a bývalý ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička, který pronesl závěrečné memorandum dobrodružné výchovy.

dobrodruzstvim ke hvezdam


Konferenci Dobrodružstvím ke hvězdám uspořádal Senát Parlamentu ČR spolu se čtyřmi vzdělávacími institucemi (Nadace Pangea, Národní pedagogický institut České republiky, Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě a Prázdninová škola Lipnice). Cílem bylo ukázat, jak obohatit klasické vzdělávání o dobrodružství, které mladou generaci vybaví dovednostmi pro 21. století: odvahou, odolností a odpovědností. Hlavním posláním akce bylo dostat skutečné dobrodružství do výchovy mladé generace, a tím tak přispět k budoucí prosperitě České republiky.


Webové stránky projektu: Propojování formálního a neformálního vzdělávání včetně zájmového

Další aktuality

27. leden 2025

Informace k přijímacím zkouškám na střední školy naleznete na našich webových stránkách

Připravili jsme pro vás užitečné materiály k letošním přijímacím zkouškám. Zaměřili jsme se také na žáky a žákyně v heterogenní třídě.

Číst více

23. leden 2025

Školní manažer kvality: co přispívá k lepší odborné škole?

„U nás žáci prezentují za odměnu,“ říká manažer pro kvalitu na střední odborné škole, kde se stalo zajišťování kvality prioritou. Co lze udělat pro to, aby absolventi na svou školu vzpomínali v dobrém a uchazeči v ní viděli perspektivu?

Číst více

23. leden 2025

STAS předvídá dovednosti a poptávku po odborném vzdělávání

Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.

Číst více

15. leden 2025

Nový portál usnadní školám práci s rámcovými vzdělávacími programy

Národní pedagogický institut spustil v lednu 2025 moderní portál pro prohlížení a tvorbu rámcových vzdělávacích programů.

Číst více

14. leden 2025

MŠMT a NPI připravily největší změnu ve vzdělávání za posledních 20 let

Nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a RVP ZV) definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli děti a žáci získat v jednotlivých stupních vzdělávání.

Číst více