Cílem spolupráce Partnerství pro vzdělávání 2030+ a NPI je propojit klíčové experty a expertky při hledání cest, jak zlepšit digitální wellbeing dětí ve školním prostředí.

 

Spolupráce byla oficiálně zahájena v září 2024 prvním setkáním pracovní skupiny složené ze zástupců státní správy, akademických institucí a neziskových organizací. Jejím smyslem je vytvořit sdílený koncept digitálního wellbeingu pro Českou republiku a zároveň identifikovat systémová opatření, která je nutná realizovat ve školách, pokud chceme děti lépe připravovat na život v digitální éře.


Zapojení odborníci a odbornice z vysokých škol, neziskových organizací i státní správy budou navazovat na komplexní pojetí wellbeingu v rámci školy, které je výstupem tříletého úsilí pracovní skupiny Wellbeing Partnerství pro vzdělávání 2030+. První výstupy spolupráce Partnerství 2030+ a NPI by měly být prezentovány veřejnosti v únoru příštího roku na odborné konferenci Týden pro wellbeing ve škole, kterou Partnerství pro vzdělávání 2030+ organizuje.


Děti je potřeba připravit na budoucnost, to je cílem vzdělávání, a dovednost užívat digitální technologie je toho nedílnou součástí. Je to dovednost, která je a bude stále více součástí dobré adaptace na podmínky světa. Z tohoto hlediska zažíváme ohromnou proměnu, možná jsme ve víru digitální revoluce. Je tedy nutné dětem pomáhat, aby jim digitální technologie skutečně dobře sloužily k celkovému rozvoji a spokojenosti. Vzdělání má v tomto ohledu významnou roli a vyučující proto potřebují podporu. NPI v této oblasti poskytuje již oporu a spolupráce s Partnerstvím 2030+ nad tímto tématem je cestou pro její rozšíření a zkvalitnění. Naším cílem je posílit podporu vyučujících pro přípravu dětí na budoucí výzvy,“ říká Adéla Lábusová, která je součástí vznikající pracovní skupiny za organizaci Jules a Jim a v NPI působí jako metodička.

Dovednosti, které jsou potřeba pro spokojený a plnohodnotný život, se s digitalizací společnosti značně proměnily. České školství však nestíhá držet krok. Dlouhodobě proto usilujeme nejen o to, aby byla problematika digitálního wellbeingu jednotně a uceleně zapracována do rámcových vzdělávacích programů a dalších důležitých dokumentů, ale i smysluplně aplikována v praxi. Bez spolupráce s klíčovými partnery bychom však systémové změny nebyli schopni dosáhnout. Velice si proto vážíme toho, že jsme se mohli stát odbornými garanty tématu digitálního wellbeingu a můžeme přispět k propojení zkušeností z praxe, akademického výzkumu a práce NPI, abychom společně dosáhli skutečné změny v českých školách a připravili děti na zdravou budoucnost v digitální společnosti,“ říká Jana Klusáková Seďová z organizace Onfine (dříve Replug me) a odborná garantka pracovní skupiny za Partnerství pro vzdělávání 2030+.


Podpora digitálního wellbeingu ve vzdělávání byla jedním z témat českého předsednictví v Radě EU. Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) ve spolupráci s Partnerstvím pro vzdělávání 2030+ a dalšími partnery uspořádala na podzim 2022 konferenci Digitální wellbeing dětí, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o problematice digitálního wellbeingu a podpořit ve vzdělávacím systému spolupráci a motivaci k tomu, aby se zvyšovala schopnost dalších generací využívat kyberprostor pro vlastní prospěch a nenechávat se jím ovládat a zahlcovat. Nově ustavená pracovní skupina k digitálnímu wellbeingu bude na tyto výstupy z českého předsednictví navazovat.


Další aktuality

05. prosinec 2024

Představujeme Mapu spádovosti, nový nástroj pro rodiče, školy i odborníky

Mapa spádovosti je novým nástrojem, který umožňuje snadno a rychle zjistit spádovou školu podle konkrétní adresy nebo přehledně zobrazit rozdělení spádových oblastí jednotlivých škol ve městech.

Číst více

04. prosinec 2024

Strategie dovedností: Klíčem je spolupráce aktérů a inspirace z praxe

Připravit Česko na budoucí výzvy může usnadnit strategie dovedností. Pro její vznik je zásadní partnerství mezi aktéry, ale i inspirace fungujícími přístupy – například z Norska.

Číst více

02. prosinec 2024

Předčasné odchody ze vzdělávání lze zmírnit s nástroji Cedefopu

Předčasné odchody ze vzdělávání jsou v Česku problém hlavně v souvislosti se sociálním znevýhodněním žáků a žákyň. Jak situaci zlepšit? Osvědčené přístupy z Evropy nabízí platforma Cedefopu.

Číst více

29. listopad 2024

Vychází nová EduRevue. Stáhnout v PDF si ji můžete už nyní

Do škol za vámi míří nové vydání magazínu EduRevue. Téma nejnovějšího čísla? Kurikulum pro 21. století.

Číst více

22. listopad 2024

Na konferenci Euroguidance jsme vyhlásili vítěze Národní ceny kariérového poradenství

Gratulujeme všem oceněným za rok 2024 a ostatním účastníkům děkujeme za velmi kvalitní příspěvky, které do soutěže přihlásili.

Číst více