Národní metodický kabinet pokračuje v podpoře českých škol při implementaci revidovaného kurikula. Mezi jeho hlavní činnosti patří tvorba ilustrativních vzdělávacích materiálů, systematické další vzdělávání učitelů a rozvoj učících se komunit.

 

Jedním z aktuálních cílů Národního metodického kabinetu je tvorba ilustrativních materiálů, které propojují oborový obsah s klíčovými kompetencemi, základními gramotnostmi a průřezovými tématy. Materiály poslouží například jako inspirace pro naplňování očekávaných výstupů učení. S vytvořenými materiály budou pracovat učitelé v územních metodických kabinetech a poskytnou k nim zpětnou vazbu. V této fázi jsou materiály určeny hlavně pro vzdělávání učitelů v metodických kabinetech, nikoli pro přímé plošné využití ve výuce. Poslouží však jako podklad pro další vzdělávání učitelů.

Další významnou aktivitou Národního kabinetu je podpora učících se komunit, které fungují v územních metodických kabinetech a zabývají se jak oborovými, tak nadoborovými tématy. Klíčovou roli zde hraje mentoring a poskytování zpětné vazby k práci členů kabinetů. „Systém mentoringu se právě rozvíjí, a proto aktivně hledáme zkušené didaktiky a didaktičky, kteří by mohli tuto důležitou roli zastávat,“ říká Jaroslav Pinkas z projektu Podpora kurikulární práce škol, na jehož financování se podílí EU a MŠMT, a doplňuje: „Učící se komunity patří mezi nejefektivnější nástroje profesního rozvoje, naší ambicí je proto otevřít je dalším učitelům a učitelkám.“ Aktuálně v územních metodických kabinetech spolupracuje více než 800 učitelů a učitelek.

Důležitým krokem pro podporu učitelů a učitelek v metodických kabinetech je také právě probíhající školení NPI, které podrobněji seznamuje s revizemi RVP pro předškolní a základní vzdělávání. „Z členů územních metodických kabinetů bychom v budoucnu rádi profilovali lektory, kteří budou mít silné informační zázemí a kteří povedou vzdělávací programy pro učitelskou veřejnost,“ shrnuje Pinkas.

Více informací o možnostech zapojení do metodických kabinetů získáte u garantů území projektu Podpora kurikulární práce škol na krajských pracovištích NPI.

 

 


EU MSMT

Další aktuality

14. leden 2025

MŠMT a NPI připravily největší změnu ve vzdělávání za posledních 20 let

Nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a RVP ZV) definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli děti a žáci získat v jednotlivých stupních vzdělávání.

Číst více

12. leden 2025

Prodloužení povinné školní docházky v Estonsku posílí odborné vzdělávání

V návaznosti na prodloužení povinné školní docházky Estonsko zavádí změny v odborném vzdělávání. Reforma má snížit počet mladých lidí bez středoškolského vzdělání či kvalifikace.

Číst více

02. leden 2025

MŠMT schválilo revidované rámcové vzdělávací programy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy schválilo dne 30. prosince 2024 revidované rámcové vzdělávací programy pro předškolní vzdělávání a základní vzdělávání.

Číst více

16. prosinec 2024

48 škol na cestě k modernímu vzdělávání

V říjnu jsme zahájili program adresné podpory, do něhož bylo vybráno 48 škol z celé České republiky. Cílem je pomoci s inovacemi školních vzdělávacích programů a dlouhodobě podpořit rozvoj škol.

Číst více

11. prosinec 2024

Konference Strategie 2030+

Dne 12. prosince 2024 se uskuteční konference, kterou každoročně pořádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Konference zhodnotí posuny vzdělávací politiky v ČR a představí priority na další období.

Číst více