Národní metodický kabinet pokračuje v podpoře českých škol při implementaci revidovaného kurikula. Mezi jeho hlavní činnosti patří tvorba ilustrativních vzdělávacích materiálů, systematické další vzdělávání učitelů a rozvoj učících se komunit.

 

Jedním z aktuálních cílů Národního metodického kabinetu je tvorba ilustrativních materiálů, které propojují oborový obsah s klíčovými kompetencemi, základními gramotnostmi a průřezovými tématy. Materiály poslouží například jako inspirace pro naplňování očekávaných výstupů učení. S vytvořenými materiály budou pracovat učitelé v územních metodických kabinetech a poskytnou k nim zpětnou vazbu. V této fázi jsou materiály určeny hlavně pro vzdělávání učitelů v metodických kabinetech, nikoli pro přímé plošné využití ve výuce. Poslouží však jako podklad pro další vzdělávání učitelů.

Další významnou aktivitou Národního kabinetu je podpora učících se komunit, které fungují v územních metodických kabinetech a zabývají se jak oborovými, tak nadoborovými tématy. Klíčovou roli zde hraje mentoring a poskytování zpětné vazby k práci členů kabinetů. „Systém mentoringu se právě rozvíjí, a proto aktivně hledáme zkušené didaktiky a didaktičky, kteří by mohli tuto důležitou roli zastávat,“ říká Jaroslav Pinkas z projektu Podpora kurikulární práce škol, na jehož financování se podílí EU a MŠMT, a doplňuje: „Učící se komunity patří mezi nejefektivnější nástroje profesního rozvoje, naší ambicí je proto otevřít je dalším učitelům a učitelkám.“ Aktuálně v územních metodických kabinetech spolupracuje více než 800 učitelů a učitelek.

Důležitým krokem pro podporu učitelů a učitelek v metodických kabinetech je také právě probíhající školení NPI, které podrobněji seznamuje s revizemi RVP pro předškolní a základní vzdělávání. „Z členů územních metodických kabinetů bychom v budoucnu rádi profilovali lektory, kteří budou mít silné informační zázemí a kteří povedou vzdělávací programy pro učitelskou veřejnost,“ shrnuje Pinkas.

Více informací o možnostech zapojení do metodických kabinetů získáte u garantů území projektu Podpora kurikulární práce škol na krajských pracovištích NPI.

 

 


EU MSMT

Další aktuality

08. listopad 2024

Vydali jsme rozšířenou verzi metodiky pro identifikaci dětí a žáků se sociálním znevýhodněním

Cílem metodiky je pomoci učitelům a poradenským pracovníkům škol identifikovat žáky, kteří mají ve vzdělávání dlouhodobé a významné bariéry vznikající ze sociálně podmíněných příčin.

Číst více

07. listopad 2024

Jak rozvíjet základní dovednosti dospělých: tipy pro vzdělavatele

V Česku dosud neexistuje systematická podpora pro rozvoj základních dovedností dospělých. Tyto dovednosti však nabírají na důležitosti nejen v souvislosti se změnami na trhu práce. Jak mohou pomoci vzdělavatelé dospělých, ukazují české i zahraniční zkušenosti.

Číst více

05. listopad 2024

AI vstupuje na pracoviště: co na to pracovníci?

Umělá inteligence mění evropský trh práce. Jak se k ní staví samotní pracovníci? Jejich pohled na problematiku zjišťoval Cedefop v šetření zaměřeném na dovednosti v oblasti umělé inteligence.

Číst více

04. listopad 2024

Snídaňové kluby mění české školy: Nová příručka NPI ukazuje, jak na to

Snídaňové kluby se stávají nedílnou součástí českých škol. Přicházíme s druhým vydáním metodické příručky, která školám poskytuje podrobný návod, jak snídaňové kluby zavádět.

Číst více

01. listopad 2024

V listopadu vystoupíme na veletrhu středních škol Schola Pragensis

Schola Pragensis představuje prestižní veletrh pražských středních škol, který každoročně pomáhá desítkám tisíc studentů s výběrem jejich další školy. Letos se veletrh bude konat od 21. do 23. listopadu v pražském Kongresovém centru.

Číst více