MŠMT a NPI připravily tematický vzdělávací materiál „Síla romských příběhů: Jak obohatit výuku a školní prostředí“, který byl rozeslán školám po celé republice.

 

Publikace nabízí inspiraci, jak začlenit romskou literaturu a příběhy do výuky, rozvíjet čtenářskou gramotnost i interkulturní kompetence a podporovat pozitivní vnímání romské identity.

Mezinárodní den Romů není jen slavnostním dnem, ale i výzvou k aktivitě. Vzdělávání má obrovskou moc – může bořit předsudky, budovat respekt a otevírat nové příležitosti. Proto je naším cílem podporovat školy, aby vnímaly rozmanitost jako obohacení, ne jako překážku,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek.

Chceme pedagogy podpořit v tom, aby romské děti mohly ve škole zakoušet přijetí, úspěch a hrdost. Síla příběhů – a zejména těch romských – má potenciál měnit postoje i klima celé třídy,“ připomněla vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.

NPI si uvědomuje závazek k tématu, které bohužel nemívá vždy tolik pozornosti, jakou by si jistě zasloužilo. Jsem moc rád, že se letos podařilo připravit sympatický, praktický a snadno přístupný materiál, který pojímáme také jako výzvu k zapojení všech,“ řekl k tematickému vzdělávacímu materiálu Tomáš Machalík, ředitel odboru Podpora žáků, poradenství a společné vzdělávání v NPI.


Problematika rovného přístupu ke vzdělávání romských dětí zůstává v České republice stále aktuální. MŠMT proto prostřednictvím NPI realizuje projekt pilotující možné přístupy vedoucí k desegregaci. V jeho rámci dochází k systémové podpoře zřizovatelů a škol v deseti obcích a městských částech, kde se zaměřují na prevenci a potírání etnické segregace ve školství. Podobný projekt, ovšem v jiných lokalitách, realizuje také Agentura sociálního začleňování Ministerstva pro místní rozvoj, se kterou MŠMT a NPI úzce spolupracují, s cílem navzájem se doplňovat a obohacovat o získaná data. Zároveň jsou v legislativním procesu připraveny návrhy změn školského zákona, které se týkají poradenských služeb, financování škol a podpůrných pedagogických pozic. Cílem uvedených kroků je snižovat vzdělávací nerovnosti a vytvářet vstřícné a motivující prostředí pro každé dítě – bez ohledu na jeho původ.



MŠMT zve pedagogy k využití připravených materiálů nejen v souvislosti s 8. dubnem, ale v průběhu celého školního roku. Literární ukázky, výukové inspirace i konkrétní příběhy romských autorů mohou být přirozenou součástí běžné výuky – a přispívat k tomu, aby každé dítě mohlo vnímat školu jako své místo.

Další aktuality

26. červen 2025

Belgie zavádí profesní orientaci do školního kurikula

Belgie v roce 2024 zavedla ve všech školách Německojazyčného společenství rámcový plán profesní orientace. Žákům a žákyním umožňuje už v raném věku poznat svět práce.

Číst více

20. červen 2025

V sérii konferencí jsme představili revizi kurikula pro předškolní a základní vzdělávání

Šestnácti odborných konferencí k aktuálním změnám v rámcových vzdělávacích programech se zúčastnilo téměř 3 200 pedagogických pracovníků a pracovnic.

Číst více

06. červen 2025

Absolventi mohou v dodatku k osvědčení prokazovat svou kvalifikaci v IT oblasti

Od letošního roku mohou absolventi gymnázií prokazovat v celé Evropské unii svoje dovednosti v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Číst více

05. červen 2025

Evaluační nástroj pomáhá školám hodnotit praktické vyučování

Nový nástroj umožňuje vyhodnotit podmínky praktického vyučování, které probíhá na pracovištích zaměstnavatelů nebo škol. Pracovníkům středních a vyšších odborných škol pomáhá zkvalitnit žákovskou praxi a také si připravit podklady pro Českou školní inspekci.

Číst více

04. červen 2025

Novela školského zákona přináší změny v oblasti financování škol a prvky modernějšího vzdělávání

Pokud novela projde Senátem a podepíše ji prezident, začne od roku 2026 platit nový způsob financování škol a školských zařízení. Změny mají za cíl také zajistit spravedlivější přístup ke vzdělávání, posílit jeho kvalitu a přiblížit výuku aktuálním potřebám žáků i společnosti.

Číst více