Koncept průřezového rozvoje digitální gramotnosti dětí a žáků se ověřoval v letech 2019–2020 v mateřských, základních a středních školách. V RVP PV není v současnosti digitální kompetence vymezena, přesto je v očekávaných výstupech implicitně obsažena a je vhodné, aby k jejímu rozvíjení v předškolním vzdělávání učitelé směřovali. Rozvoj digitální kompetence žáků je v RVP ZV (2021) zpracován v podobě nového cíle základního vzdělávání a nové klíčové kompetence.

 

SPOLEČNÉ INSPIRACE

Materiály Národního kabinetu předškolního a prvostupňového vzdělávání

Šest souborů recenzovaných materiálů vytvořených v Národním kabinetu předškolního a prvostupňového vzdělávání je uspořádáno podle jednotlivých oblastí digitální kompetence do myšlenkových map. U každé oblasti najdete výstupy, od předškolního vzdělávání přes 3. ročník až k 5. ročníku ZŠ, propojené s konkrétními aktivitami, které k jejich naplnění směřují.

Jak na rozvoj digitální kompetence v MŠ a na 1. st.

Webinář představuje metodickou příručku „Digitální kompetence pro všechny“. Ta je zpracována v netradičním interaktivním prostředí a obsahuje náměty na rozvoj digitální kompetence u dětí v mateřské škole a u žáků na 1. stupni základní školy.

Digitální kompetence v uzlových bodech

Metodický materiál vznikl jako nástroj, který může učiteli usnadnit stanovování vzdělávacích cílů a zároveň poskytuje podporu pro sledování pokroku dětí a žáků v rozvoji digitální kompetence. Ukazuje nejen na to, „co“ učit, ale především „jak“ učit, aby každé dítě a každý žák dosáhl v daném období svého maximálního rozvoje v dané oblasti.

Projekt TIO
Metodický materiál k podpoře rozvoje digitální gramotnosti dětí. Cílem materiálu je prostřednictvím robůtka, jehož jméno v sobě nese nejen jeho oblíbené slovní spojení „ty jo“, ale především základní myšlenku příběhů – Technologie Informace Objevy, přiblížit dětem a žákům téma komunikace, etiky a bezpečí v digitálním světě.

Algoritmizace s využitím robotických hraček pro děti do věku 8 let

Publikace představuje ucelený soubor metodicky zpracovaných námětů a postupů, které vedou k rozvoji informatického myšlení. Materiály se zaměřují na rozvoj prostorového vnímání, které umožňuje chápat vztahy mezi jednotlivými předměty nebo předměty a námi, a je důležité pro rozvoj matematických dovedností.


SPECIFICKÉ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Digitální technologie v mateřské škole

Cílem publikace je ukázat, jak na rozvoj digitální gramotnosti a informatického myšlení u dětí v mateřské škole.

Digitální technologie v preprimárním vzdělávání

Sada přednášek se zabývá rozvojem digitální gramotnosti a informatického myšlení dětí předškolního věku.

Digitální technologie v preprimárním vzdělávání

Vzdělávací materiál pokrývá téma týkající se rozvíjení informatického myšlení u dětí předškolního věku v oblastech algoritmizace, robotických hraček, dětských programovacích prostředí aj.


SPECIFICKÉ PRO PRVOSTUPŇOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Rozvoj digitální kompetence v oborech

Oborové stránky nabízejí formulace vzdělávacích strategií, které v konkrétní vzdělávací oblasti mohou vést k utváření́ a rozvíjení digitální kompetence, dále ukázky očekávaných výstupů pro 3.  očník (1. období) a 5. ročník (2. období). Naleznete zde i konkrétní náměty do výuky.

Rozvíjení digitální kompetence na 1. stupni ZŠ

První video ze seriálu pro prvostupňové učitele je věnováno ukázkám konkrétních činností, které se neváží k jednomu konkrétnímu předmětu, ale vycházejí z každodenních situací a potřeb žáků.

Rozvíjení digitální kompetence na 1. stupni ZŠ, předmět Český jazyk

Druhý díl je věnován ukázkám konkrétních činností, kterými můžeme přispívat k rozvíjení digitální kompetence v Českém jazyce. Ukazuje nejen zapojení digitálních technologií, ale také aktivity, které lze realizovat bez jejich využití, a přesto k rozvíjení digitální kompetence směřují.

Rozvíjení digitální kompetence na 1. stupni ZŠ, předmět Matematika

Třetí díl je věnován ukázkám konkrétních činností, kterými můžeme přispívat k rozvíjení digitální kompetence v Matematice. Opět ukazuje jak zapojení digitálních technologií, tak i aktivity, které lze realizovat bez nich, a přesto k rozvíjení digitální kompetence směřují.

Rozvíjení digitální kompetence na 1. stupni ZŠ, předmět Člověk a jeho svět

Čtvrtý díl je věnován ukázkám ze vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět. Ukazuje, kdy dosahování vzdělávacích cílů napomáhá zapojení digitálních technologií a nabízí i aktivity, které lze realizovat bez technologií, a přesto rozvíjení digitální kompetence podporují.

Bezpečné chování na internetu pro kluky a holky

E-publikace (ke stažení zdarma) se zaměřuje na problematiku bezpečného chování v online prostředí a je určená pro žáky základní školy. Některé náměty jsou vhodné k zařazení do výuky i ve 4.–5. ročníku ZŠ. Připravené pracovní listy jsou doplněné metodickým komentářem pro učitele.

Další aktuality

17. duben 2025

Tři projekty NPI se dostaly do finále soutěže Úřednický čin roku 2024

Projekty Mapa spádovosti, Digitální nástroj pro tvorbu RVP a Podpora rovných příležitostí se probojovaly mezi finalisty ocenění, které uděluje Sekce pro státní službu Ministerstva vnitra spolu s platformou Byro.

Číst více

15. duben 2025

Polsko podporuje rozvoj učitelů v odborném vzdělávání

Polsko se zaměřuje na přípravu učitelů v odborném vzdělávání s pomocí nových postgraduálních programů, pedagogické praxe či revize dalšího vzdělávání.

Číst více

08. duben 2025

Mezinárodní den Romů a rovný přístup ke vzdělávání

MŠMT a NPI připravily tematický vzdělávací materiál „Síla romských příběhů: Jak obohatit výuku a školní prostředí“, který byl rozeslán školám po celé republice.

Číst více

07. duben 2025

Konference k bezpečnosti ve školách: Prevence a zvládání mimořádných situací ve školách

Na krajském pracovišti NPI v Liberci proběhla 1. dubna 2025 odborná konference zaměřená na bezpečnost ve školách.

Číst více

03. duben 2025

Odhalit problémy se čtením dospělých pomůže příručka pro vzdělavatele

Každý čtvrtý dospělý v Česku má závažné problémy s porozuměním textu. Jak těmto lidem pomoci v rámci vzdělávání a poradenství? Návod přináší publikace zaměřená na rozpoznávání problémů se čtením u dospělých.

Číst více