Cílem pedagogického diagnostikování v mateřské škole je posouzení vývoje a potřeb dítěte a zkvalitnění vzdělávacího procesu. Diagnostické zjištění je pak podkladem pro stanovení cílené vzdělávací nabídky, průběžné vyhodnocování podmínek a průběhu vzdělávacího procesu tak, aby každé dítě mohlo zažít pocit úspěchu a sounáležitosti a aby docházelo k vyrovnanému rozvoji celé jeho osobnosti. Promyšlený a vhodně používaný systém pedagogického diagnostikování respektuje a naplňuje princip individualizace. Metody a formy pedagogického diagnostikování (např. vedení portfolia) využívají také učitelé na 1. stupni základní školy při sledování a vyhodnocování pokroku žáků a při stanovování vzdělávacích cílů.

 

SPOLEČNÉ INSPIRACE

Pedagogické diagnostikování je prostředkem, který učitelům v mateřských školách slouží ke sledování vývoje schopností a dovedností dětí. Mgr. Hana Splavcová objasňuje jeho význam pro celkový rozvoj osobnosti dítěte a jeho učení.

Metodická příručka PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Metodická příručka je vstupním materiálem k problematice pedagogické diagnostiky v mateřských školách. Cílem příručky je seznámit učitele mateřských škol s typy diagnostiky, jejími cíli a využitím v souladu s požadavky Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Příručku mohou využít také učitelé-elementaristé, kteří přímo navazují na předškolní vzdělávání. Věříme, že příručka bude dobrým východiskem pro porozumění procesu diagnostikování v mateřské škole a jeho vztahu k individualizaci vzdělávání a podpoře rozvoje každého dítěte.

Webinář k metodické příručce  

Ve webináři se seznámíte s obsahem metodické příručky, získáte informace o procesu pedagogického diagnostikování. Autorky metodické příručky odpovídají na otázku, proč se pedagogické diagnostice věnovat. Připomínají její význam, přibližují její cíle, typy, metody i sledované oblasti, komentují práci s nástroji pedagogické diagnostiky.


SPECIFICKÉ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Pedagogické diagnostikování v mateřské škole s příklady inspirativní praxe

Publikace představuje pedagogické diagnostikování v mateřské škole jako prostředek pro poznání každého dítěte, nastavování vzdělávacích cílů a reflexe vzdělávacího procesu. Jeho vybrané metody a formy ilustruje na krátkých videích. Může sloužit jako inspirace pro začínající i zkušené učitele.

Jak vést portfolio s dětmi v mateřské škole

Portfolio můžeme chápat jako hlavní nástroj diagnostické činnosti učitele v mateřské škole. Obsahuje širokou škálu různě získaných informací o dítěti. Jeho prostřednictvím může učitel sledovat proces vzdělávání a současně pokroky a výsledky vzdělávání jednotlivých dětí. Portfolio zároveň sumarizuje dosaženou úroveň vývoje dítěte za určité období ve vztahu k jeho předešlému vývoji a ve vztahu k stanoveným cílům, kritériím. Dokumentuje pokroky dítěte, ale také jeho specifika, zájmy a silné stránky. Metodický materiál obsahuje informace o cílech, funkcích, typech a formách portfolií. Naleznete v něm inspiraci, jak portfolia založit, vést, jak s nimi pracovat a jak je využít.

Metodika pro podporu individualizace vzdělávání v podmínkách mateřské školy

Metodický materiál může být inspirací v procesu pedagogického diagnostikování. Metodika se věnuje možnostem, podmínkám, kritériím, ukazatelům i výsledkům sledování a hodnocení rozvoje a učení dítěte předškolního věku. V tištěné podobě vznikla v roce 2007 a nyní je k dispozici ke stažení v přílohách.


SPECIFICKÉ PRO PRVOSTUPŇOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Pedagogické diagnostikování na 1. stupni základní školy s příklady inspirativní praxe

Publikace představuje pedagogické diagnostikování na 1. stupni ZŠ jako prostředek pro poznání každého žáka. Jeho vybrané metody a formy ilustruje na krátkých videích. Může sloužit jako inspirace pro začínající i zkušené učitele.

Žákovské portfolio a jeho cíle v primární škole

Žákovské portfolio je uspořádaný a komentovaný soubor vybraných materiálů, které vznikají během učení žáků. Není cílem učení žáků, ale prostředkem k němu. Článek popisuje žákovské portfolio a jeho druhy používané na 1. stupni základní školy.

Jak na zavádění portfolií ve škole

Prostřednictvím myšlenkové mapy si krok po kroku můžete promyslet, s jakým cílem budete portfolia ve škole používat, kdo a jak s nimi bude pracovat a jaká forma portfolií je pro vaše záměry vhodná. Materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji.

Typy portfolií a jejich využití ve výuce

Portfolia mohou být podkladem pro hodnocení žáků v řadě různých situací. Používají se k monitorování práce a pokroku žáka v průběhu výuky i při rozhodování o jeho další vzdělávací dráze. Všechna portfolia bez ohledu na svůj účel vždy obsahují nějaké „doklady“ o žákově práci. Článek seznamuje čtenáře s několika typy portfolií.

Způsob práce s portfoliem v primární škole

Příspěvek představuje možnost využití a práci s žákovským portfoliem v primární škole a postupné získávání dovedností pro jeho založení, vedení a využití prostřednictvím aktivity „Naše sbírky“. Ta žákům umožňuje prakticky si vyzkoušet a procvičovat sbírání, vybírání a řazení, komentování a prezentování, sdílení a reagování na otázky a připomínky.  

Další aktuality

07. říjen 2024

Skills Intelligence: nástroj pro odhalování budoucích kvalifikačních potřeb

Jaké kvalifikace budou v budoucnosti na trhu práce nejžádanější? A které dovednosti budou pracovníci potřebovat? Odpovědi přináší projekce budoucích kvalifikačních potřeb, které na celoevropské úrovni vytváří Cedefop.

Číst více

27. září 2024

Zahájili jsme druhý ročník kvalifikačního studia Lídr školy

Dvouletou cestu ke splnění kvalifikačních předpokladů a osvojení pedagogického leadershipu má nyní před sebou 72 nových studentů a studentek.

Číst více

26. září 2024

Jak lépe připravovat děti na život v digitální éře?

Cílem spolupráce Partnerství pro vzdělávání 2030+ a NPI je propojit klíčové experty a expertky při hledání cest, jak zlepšit digitální wellbeing dětí ve školním prostředí.

Číst více

25. září 2024

Švédské odborné vzdělávání přehledně

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání vydalo sérii publikací o odborném vzdělávání ve Švédsku.

Číst více

12. září 2024

Podepsali jsme memorandum o spolupráci s organizací Elixír do škol

Ředitelé Ivo Jupa a Petra Prošková podepsali memorandum, aby mohly obě organizace lépe koordinovat aktivity zaměřené na profesní vzdělávání učitelů a na podporu motivace pedagogů k dalšímu vzdělávání.

Číst více