Jaké změny pozorujeme na evropském trhu práce? Zaměstnanost ve veřejných službách a znalostní ekonomice roste, zatímco průmysl a další tradiční odvětví čelí propadu. Stárnutí populace a digitální dovednosti se stávají klíčovými tématy. Pracovní pozice také čím dál více reflektují zelenou transformaci.

Jak se změnil evropský trh práce mezi lety 2008 a 2022? Zaměstnanost rostla ve veřejných službách, jako je zdravotní a sociální péče, vzdělávání a veřejná správa s obranou. Tyto služby představovaly 25 % celkové evropské zaměstnanosti. Velký propad od roku 2008 naopak zaznamenala odvětví jako průmysl, stavebnictví, zemědělství, lesnictví a rybářství a těžba surovin. Nejrychleji rostoucí odvětví souvisejí se znalostní ekonomikou (informační technologie a profesní, vědecké a technické činnosti). Nárůst zaměstnanosti také zažívají odvětví původně těžce zasažená pandemií covidu-19: ubytování a stravování a umění, zábava a rekreace.

Graf zaměstnanosti v odvětvích (EU, 2008–2022). Zdroj: Cedefop.

zaměstnanost odvětví

Zatímco Česká republika kopíruje evropský nárůst zaměstnanosti ve veřejných službách, ve znalostní ekonomice lehce zaostává. V řadě odvětví, která v evropském měřítku vykazovala růst zaměstnanosti, pak Česká republika zaznamenává opačný trend. Jedná se o administrativní a podpůrné činnosti, realitní a finanční služby, ubytování a stravování, ale i například velkoobchod a maloobchod či stavebnictví.

Stárnutí – velká výzva Evropy

Stárnutí populace představuje pro Evropu výzvu. Zatímco v roce 2001 byl průměrný věk v EU 38 let, v roce 2050 to bude 48 let. V budoucnu se zvýší tlak na služby poskytující péči seniorům. Ve většině zemí EU přitom již nyní roste nesoulad mezi kapacitou sociálních služeb a proporcí populace nad 65 let, která tyto služby potřebuje. Nejhůře na tom jsou země střední, východní, ale i jižní Evropy.

Graf zaměstnanosti ve zdravotní a sociální péči (modře) a podílu populace nad 65 let (červeně). Zdroj: Cedefop.

zaměstnanost zdravotní a sociální péče

Digitální dovednosti jako běžná součást práce

Jak jsou na tom Češi s dovednostmi? Přibližně čtvrtina pociťuje potřebu rozšířit si dovednosti pro optimální výkon v práci. Potřebu zvyšovat si digitální dovednosti však Češi deklarují v již menší míře. European skills and job survey ukazuje, že 88 % Čechů v rámci svých pracovních činností využívá digitální technologie: 12 % na vysoké úrovni, 43 % na střední a 33 % na nízké úrovni. 12 % Čechů je nepoužívá vůbec, v čemž si Česká republika vede oproti evropskému průměru (13 %) trochu lépe.

Zelená transformace proniká do náplní práce

Je na evropském trhu práce poptávka po zelených dovednostech? Více než polovina (54 %) volných pracovních míst v letech 2020–2022 zahrnovala dovednosti spojené se zelenou transformací. Z toho 13 % těchto pracovních míst má náročné požadavky na zelené dovednosti, ve většině případů jde o pracovní místa určená vysoce vzdělaným pracovníkům.

Chcete se dozvědět více o evropském trhu práce, požadovaných dovednostech a budoucím vývoji? Pusťte si celou prezentaci odborníka Cedefopu Jiřího Braňky.

 


Připravila Aneta Vencovská

Stárnoucí, digitální a zelený trh práce. Prezentace na výročním zasedání Řídícího výboru a Národního konsorcia sítě ReferNet. Jiří Braňka (Cedefop), 14. 12. 2023 [cit. 2023-12-19]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=7mgnTitLnzU

Další aktuality

27. leden 2025

Informace k přijímacím zkouškám na střední školy naleznete na našich webových stránkách

Připravili jsme pro vás užitečné materiály k letošním přijímacím zkouškám. Zaměřili jsme se také na žáky a žákyně v heterogenní třídě.

Číst více

23. leden 2025

Školní manažer kvality: co přispívá k lepší odborné škole?

„U nás žáci prezentují za odměnu,“ říká manažer pro kvalitu na střední odborné škole, kde se stalo zajišťování kvality prioritou. Co lze udělat pro to, aby absolventi na svou školu vzpomínali v dobrém a uchazeči v ní viděli perspektivu?

Číst více

23. leden 2025

STAS předvídá dovednosti a poptávku po odborném vzdělávání

Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.

Číst více

15. leden 2025

Nový portál usnadní školám práci s rámcovými vzdělávacími programy

Národní pedagogický institut spustil v lednu 2025 moderní portál pro prohlížení a tvorbu rámcových vzdělávacích programů.

Číst více

14. leden 2025

MŠMT a NPI připravily největší změnu ve vzdělávání za posledních 20 let

Nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a RVP ZV) definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli děti a žáci získat v jednotlivých stupních vzdělávání.

Číst více