Propojujeme aktéry na poli vzdělávání a učení dospělých, sdílíme příklady dobré praxe a propagujeme celoživotní učení.

Reprezentujeme Českou republiku v evropské síti národních koordinátorů pro oblast učení dospělých. Úkolem koordinátorů je podpořit součinnost aktérů zabývajících se problematikou vzdělávání a učení dospělých, přinášet poznatky ze zahraničí a zvyšovat povědomí o učení dospělých. To se uskutečňuje prostřednictvím dvouletého projektu Evropská agenda pro učení dospělých (EAAL).

Dovednosti pro život: co potřebují dospělí

Aktuality: prozkoumejte, co je u nás nového

Ke stažení: získejte materiály na podporu učení dospělých

Naším cílem je podpořit zavádění národních strategií, jež usilují o rozvoj takových dovedností, které dospělí využijí v průběhu celého života i napříč jeho různými oblastmi. Naše aktivity navazují na doporučení Rady EU o cestách prohlubování dovedností: nové příležitosti pro dospělé a Evropskou agendu dovedností (zejména akce 8: Dovednosti pro život).

Prostor pro diskuzi

Poskytujeme příležitosti pro setkávání a spolupráci lidí zainteresovaných na učení dospělých: od těch, kteří tvoří politiky, po ty, kteří s dospělými přímo pracují. Jejich zástupci (mimo jiné z řad ministerstev a jejich organizací, vzdělavatelů, zaměstnavatelů či svazů) se na národní úrovni pravidelně setkávají v rámci expertní skupiny. Pořádáme také kulaté stoly, jejichž prostřednictvím přinášíme evropská témata související s učením dospělých jako mikrocertifikáty, individuální vzdělávací účty či dovednosti pro život. Problematiku dovedností dospělých a skupin lidí s nízkými základními dovednosti propagujeme v krajích formou regionálních seminářů. Všem zásadním tématům se bude ke konci projektu věnovat závěrečná konference.

Rádi byste se zapojili do diskuze nebo se účastnili našich akcí? Vyplňte formulář a nechte si posílat pozvánky.

Základní dovednosti dospělých

Základní dovednosti používáme každý den a jsou předpokladem k uplatnění v životě i na trhu práce. Přesto má 12 % dospělých Čechů velmi slabou čtenářskou gramotnost a stejný podíl lidí má velký problém s matematickou gramotností. V prostředí informačních technologií dosahuje podprůměrných výsledků více než 40 % Čechů (OECD: Mezinárodní výzkum dospělých PIAAC, 2013). Aby bylo možné tyto lidi v populaci odhalit a následně jim pomoci s rozvojem jejich dovedností, vytvoříme ve spolupráci se skupinou expertů prototyp screeningového nástroje k zjišťování úrovně čtenářské gramotnosti u dospělých. Na dosud opomíjený problém také chceme upozornit propagačními materiály.

Chcete se dozvědět víc o základních dovednostech?

Dovednosti pro život

Dovednosti pro život je koncept, jenž zahrnuje univerzální dovednosti, které bychom měli ovládat, abychom mohli být úspěšní v rozmanitých oblastech našeho života. Patří mezi ně například spotřebitelská, finanční, environmentální, zdravotní, mediální, občanská či emoční gramotnost. Na vybrané gramotnosti se v projektu zaměříme. Shrneme dosavadní poznatky a podnikneme sběr příkladů dobré praxe, z nichž bude možné čerpat při budoucím zavádění tohoto konceptu v terénu. Na téma rovněž upozorníme sadou propagačních materiálů, určených zejména vzdělavatelům a tvůrcům politik.

Zajímá Vás téma dovedností pro život a rádi byste se dozvěděli víc? Napište nám: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Zdroj evropských příkladů

Přinášíme inspiraci z ostatních členských států EU. Účastníme se evropských odborných akcí, výměn zkušeností a studijních návštěv zaměřených na učení dospělých. Nové informace, přístupy a nápady následně předáváme aktérům na národní a regionální úrovni.

Máte na nás otázky nebo byste se rádi nějakým způsobem zapojili? Napište nám: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Projekt EAAL trvá od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2023.
Národním koordinátorem je Jan Brůha.


Kontakt:

Jan Brůha: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Financováno Evropskou unií. Text odráží výhradně názory a stanoviska autorů, a nikoli názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu. Evropská unie ani poskytovatel grantu za uváděné názory a stanoviska nenesou odpovědnost.

EU MSMT

Další aktuality

27. leden 2025

Informace k přijímacím zkouškám na střední školy naleznete na našich webových stránkách

Připravili jsme pro vás užitečné materiály k letošním přijímacím zkouškám. Zaměřili jsme se také na žáky a žákyně v heterogenní třídě.

Číst více

23. leden 2025

Školní manažer kvality: co přispívá k lepší odborné škole?

„U nás žáci prezentují za odměnu,“ říká manažer pro kvalitu na střední odborné škole, kde se stalo zajišťování kvality prioritou. Co lze udělat pro to, aby absolventi na svou školu vzpomínali v dobrém a uchazeči v ní viděli perspektivu?

Číst více

23. leden 2025

STAS předvídá dovednosti a poptávku po odborném vzdělávání

Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.

Číst více

15. leden 2025

Nový portál usnadní školám práci s rámcovými vzdělávacími programy

Národní pedagogický institut spustil v lednu 2025 moderní portál pro prohlížení a tvorbu rámcových vzdělávacích programů.

Číst více

14. leden 2025

MŠMT a NPI připravily největší změnu ve vzdělávání za posledních 20 let

Nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a RVP ZV) definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli děti a žáci získat v jednotlivých stupních vzdělávání.

Číst více