V návaznosti na prodloužení povinné školní docházky Estonsko zavádí změny v odborném vzdělávání. Reforma má snížit počet mladých lidí bez středoškolského vzdělání či kvalifikace.

 

Estonsko se chystá provést významnou reformu vzdělávání, která spočívá v prodloužení povinné školní docházky o rok. Studující tak budou součástí povinného vzdělávání až do svých 18 let. Reforma přinese změny v odborném vzdělávání a přípravě.

Estonská reforma si klade za cíl řešit:

  • rostoucí počet mladých lidí, kteří po ukončení základního vzdělávání nepokračují ve studiu,
  • vysokou míru předčasného ukončení studia v prvním ročníku vyššího sekundárního odborného vzdělávání,
  • narůstající počet mladých lidí bez kvalifikace.

Umožnit studujícím dosáhnout vyššího vzdělání

Pro současný trh práce není už samotné základní vzdělání dostačující. Jedním z cílů estonské strategie vzdělávání je, aby do roku 2035 dosáhlo alespoň vyššího sekundárního vzdělání 90 % mladých lidí ve věku 20–24 let (v roce 2022 to mělo být 83 %). Cílem reformy je udržet podíl mladých lidí s nízkou úrovní dosaženého vzdělání pod 5 % a zajistit, aby všichni mladí lidé získali vyšší sekundární vzdělání nebo odbornou kvalifikaci.

Aby měli všichni absolventi základních škol přístup k vhodné vzdělávací dráze, budou moci vybírat z pěti možností:

  • akademicky zaměřené vyšší sekundární vzdělávání,
  • aplikované vyšší sekundární vzdělávání (dříve vyšší sekundární odborné vzdělávání a příprava),
  • vzdělávání dospělých,
  • odborné vzdělávání,
  • přípravné studium.

Přípravné studium je vhodné pro studující, kteří se necítí připraveni pokračovat ve vyšším sekundárním nebo odborném vzdělávání a potřebují podporu při volbě vzdělávací dráhy nebo při zvládání studia.

5 bodů k silnému a atraktivnímu odbornému vzdělávání

V Estonsku je snaha posílit odborné vzdělávání a přípravu coby konkurenceschopnou a atraktivní vzdělávací možnost. Absolventům a absolventkám by měla umožnit přímé uplatnění na trhu práce a v případě zájmu i pokračování ve studiu na vysoké škole. Jaké změny se v této oblasti plánují?

1. Lepší flexibilita a nové způsoby absolvování odborného vzdělávání, prostřednictvím:

  • aktualizace vzdělávacích programů na úrovních 2–5 Evropského rámce kvalifikací (EQF),
  • uznávání předchozího učení a dříve získaných dovedností,
  • plynulejší a lépe ošetřené přechody z přípravného studia a přechody do dalšího studia, ale i přesuny mezi akademicky zaměřeným a aplikovaným středoškolským vzděláváním.

2. Zavedení čtyřletých aplikovaných programů vyššího sekundárního vzdělávání zaměřených na přírodní vědy, technologii, techniku a matematiku (tzv. STEM).

3. Zvýšení podílu všeobecné vzdělávací složky v odborném vzdělávání a přípravě, aby se posílily základní dovednosti studujících a zlepšil jejich přístup k dalšímu studiu, a více volitelných předmětů, aby studující měli příležitosti k rozvoji svých individuálních zájmů.

4. Nastavení legislativního prostředí pro nabídku placeného i bezplatného odborného vzdělávání pro dospělé a sladění odborného vzdělávání s potřebami zaměstnavatelů a prognózami trhu práce.

5. Vytvoření vazby mezi všeobecnými kurzy na vyšší sekundární úrovni a kreditními body používanými v odborném vzdělávání a přípravě a ve vysokoškolském vzdělávání.

Změny se budou týkat žáků a žákyň, kteří nastoupí do 9. ročníku ve školním roce 2025/2026. Do nových čtyřletých programů aplikovaného středoškolského vzdělávání se zájemci budou moci hlásit od školního roku 2025/2026. Všechny vzdělávací programy budou aktualizovány do konce školního roku 2026/2027.


Připravila Martina Kaňáková

ReferNet Estonia, & Cedefop (2024, July 15). Estonia: boosting VET with extended compulsory education. National news on VET


Zajímá Vás, jakým vývojem prochází odborné vzdělávání v Evropě? Přečtěte si novinky z Evropy nebo se přihlašte k jejich odběru. Odborným vzděláváním se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika


Další aktuality

19. únor 2025

Veřejná konzultace k návrhu RVP pro základní školy speciální

Znovu vám nabízíme možnost vyjádřit se k připravované reformě ve vzdělávání. V informačním systému se můžete seznámit s obsahem návrhu Rámcového vzdělávacího programu pro základní školy speciální a do 31. března k němu prostřednictvím online dotazníku můžete zaslat své komentáře.

Číst více

10. únor 2025

Jak fungují individuální vzdělávací účty v Evropě: doporučení pro ČR

Mnohé země motivují dospělé k rozvoji dovedností prostřednictvím individuálních vzdělávacích účtů. Praxe se stát od státu liší, ale benefity zůstávají. Co lze vyvodit ze zahraničních zkušeností pro Česko?

Číst více

27. leden 2025

Informace k přijímacím zkouškám na střední školy naleznete na našich webových stránkách

Připravili jsme pro vás užitečné materiály k letošním přijímacím zkouškám. Zaměřili jsme se také na žáky a žákyně v heterogenní třídě.

Číst více

23. leden 2025

Školní manažer kvality: co přispívá k lepší odborné škole?

„U nás žáci prezentují za odměnu,“ říká manažer pro kvalitu na střední odborné škole, kde se stalo zajišťování kvality prioritou. Co lze udělat pro to, aby absolventi na svou školu vzpomínali v dobrém a uchazeči v ní viděli perspektivu?

Číst více

23. leden 2025

STAS předvídá dovednosti a poptávku po odborném vzdělávání

Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.

Číst více