Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.
Rychlé změny ve světě práce ovlivňují dlouhodobé i krátkodobé trendy na evropském trhu práce. Přechod na zelenou a digitální ekonomiku, zavádění digitálních a technologických inovací a důsledky geopolitických krizí ovlivňují to, jaké dovednosti potřebujeme, i trendy na trhu práce.
V tom, abychom si udrželi náskok před těmito změnami a jejich dopadem na dovednosti a trh práce, nám může pomoci předvídání dovedností. Významného pokroku se dosáhlo v pochopení střednědobých až dlouhodobých trendů, avšak narůstá potřeba po nástrojích, které by dokázaly zachytit krátkodobé změny na trhu práce.
Nástroj včas upozorňuje na nové dovednosti
Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop) vyvinulo nový nástroj, který slouží ke krátkodobému předvídání trendů v oblasti dovedností a poptávky po odborném vzdělávání a přípravě (STAS). Pravidelné šestiměsíční prognózy zaměstnanosti, členěné podle povolání a členských států EU, poskytují včasný vhled do vznikajících trendů na trhu práce a vyvíjejících se potřebách v oblasti dovedností.
Top 5 povolání s nejvyšším nárůstem zaměstnanosti (2025)
- Odborní pracovníci v oblasti informačních a komunikačních technologií (3,3 %)
- Odborní pracovníci v oblasti obchodu a administrativy (2,4 %)
- Technici informačních a komunikačních technologií (2 %)
- Odborní pracovníci v oblasti vědy a techniky (1,5 %)
- Odborní pracovníci v oblasti práva, sociálních věcí a kultury (1,5 %)
Prognózy vytvořené s pomocí nástroje STAS jsou určeny tvůrcům politik, sociálním partnerům, odborníkům na odborné vzdělávání a přípravu a odborníkům z praxe. Podporují tvorbu:
- politik v oblasti odborného vzdělávání a přípravy,
- vzdělávací nabídky a kurikula odborného vzdělávání a přípravy,
- aktivní politiky trhu práce.
Nástroj STAS účinněji zachycuje dynamickou povahu trhu práce, a může tak fungovat jako systém včasného varování před vznikajícími nedostatky, mezerami a potřebami v oblasti dovedností. Zároveň představuje strategickou výhodu při přizpůsobování se krátkodobým změnám.
Kam směřuje odhalování trendů v Evropě
Nový nástroj Cedefopu reaguje na doporučení v Draghiho zprávě o evropské konkurenceschopnosti. Ta upozorňuje, že „EU by měla přepracovat svůj přístup k dovednostem tak, aby byl strategičtější, více zaměřený na budoucnost a na vznikající nedostatky v oblasti dovedností“. Zpráva dále vyzývá EU a členské státy, aby:
- lépe využívaly předvídání dovedností (tzv. skills intelligence) tím, že budou intenzivněji používat data k pochopení a řešení stávajících nedostatků v oblasti dovedností;
- zajistily, že systémy vzdělávání budou lépe reagovat na vznikající potřeby a nedostatky v oblasti dovedností, které vzejdou z předvídání dovedností.
Předvídání dovedností je součást poslání střediska Cedefop. STAS doplňuje existující sadu nástrojů pro:
Díky nim je Cedefop schopen zachytit dynamicky se vyvíjející trh práce a nabídnout komplexní a včasnou analýzu trendů a potřeb v oblasti dovedností v rámci EU.
Zjistěte, co nás čeká v oblasti dovedností: vyzkoušejte nástroj STAS.
Připravila Martina Kaňáková
Cedefop (2024, November 18). Welcome to STAS: Europe’s new tool for short-term anticipation of skills trends and VET demand
Zajímá Vás, jakým vývojem prochází odborné vzdělávání v Evropě? Přečtěte si novinky z Evropy nebo se přihlašte k jejich odběru. Odborným vzděláváním se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika.