V Česku dosud neexistuje systematická podpora pro rozvoj základních dovedností dospělých. Tyto dovednosti však nabírají na důležitosti nejen v souvislosti se změnami na trhu práce. Jak mohou pomoci vzdělavatelé dospělých, ukazují české i zahraniční zkušenosti.

 

Technologický pokrok a související změny na trhu práce znamenají, že mnoho profesí zanikne a nové teprve vzniknou. Tento trend zasáhne především pracovní místa s nízkou úrovní kvalifikace. I z toho důvodu se klade čím dál větší důraz na všeobecné a průřezové dovednosti (např. čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost), které jsou klíčové nejen pro uplatnitelnost na trhu práce, ale i pro plnohodnotné zapojení jedince do společnosti.

Život s nízkou úrovní základních dovedností

Mezinárodní výzkum dospělých (PIAAC) z roku 2013 ukázal, že 12 % dospělých v České republice má zásadní problém se čtenářskou gramotností. A stejné procento si jen obtížně poradí s matematikou. V oblasti digitálních dovedností dosahovalo podprůměrných výsledků více než 40 % dospělých Čechů. (Výsledky nejnovějšího šetření PIAAC se očekávají na konci roku 2024.)

Někteří dospělí mohou mít například problém porozumět instrukcím v manuálu, získat potřebné informace z textu nebo pochopit jeho hlavní sdělení, spočítat si úrokovou sazbu nebo se přes internet objednat na úřad. Nedostatečná úroveň základních dovedností způsobuje problémy po pracovní i osobní stránce, včetně zapojení do rodinného, komunitního a občanského života společnosti. Šetření Labour Force Survey navíc ukazuje, že účast dospělých na dalším vzdělávání se v ČR nezvyšuje (v roce 2011 to bylo 11,6 %, v roce 2023 9,9 %). A nejméně se dalšího vzdělávání účastní právě ty skupiny dospělých, které by z něj mohly mít největší užitek, včetně lidí s nízkou úrovní základních dovedností.

Ilustrační foto

Inspirace a nápady pro vzdělavatele

Přestože v České republice se některé iniciativy zaměřují zejména na podporu digitálních dovedností, celkově u nás nenalézáme v dostatečné míře programy pro rozvoj základních dovedností dospělých. Překlenout mezeru v nabídce vzdělávání v oblasti základních dovedností dospělých může pomoci materiál vytvořený v Národním pedagogickém institutu ČR. Jeho cílem je inspirovat vzdělavatele dospělých (ale i tvůrce vzdělávacích politik) k zahrnutí rozvoje základních dovedností do vzdělávacích programů. Materiál čerpá z příkladů dobré praxe ze zahraničí i z České republiky.

Stáhněte si materiál Možnosti zapracování témat základních dovedností do vzdělávacích programů pro dospělé

Kam začlenit rozvoj základních dovedností v ČR?

Příležitosti k působení na dospělé mají v současných podmínkách zejména různé organizace, které dospělým nabízejí vzdělávací aktivity nebo poradenství. Tyto organizace mohou rozpoznat potřeby dospělých v oblasti rozvoje základních dovedností a nabídnout jim podporu. Ta může mít různé podoby:

  1. Vzdělávací programy: Základní dovednosti dospělých lze rozvíjet prostřednictvím speciálně zaměřených vzdělávacích programů. Další možností je začlenění prvků rozvoje základních dovedností do stávajících aktivit a služeb vzdělavatele.
  2. Firemní vzdělávání: Na pracovišti lze cíleně zjišťovat potřeby pracovníků a včas zachytit jejich mezery v základních dovednostech. Rozvoj vybraných dovedností je následně možné přímo začlenit do vzdělávacích a pracovních aktivit.
  3. Celoživotní poradenství: Komplexně pojaté poradenství může hrát zásadní roli při začlenění jednotlivců s nízkou úrovní základních dovedností do pracovního života a setrvání na trhu práce a může zamezit jejich sociálnímu vyloučení. V rámci celoživotního poradenství mohou dospělí najít novou perspektivu, reflektovat dovednosti, které již mají, a vybrat si vhodné vzdělávání odpovídající jejich potřebám.

Prozkoumejte materiál Možnosti zapracování témat základních dovedností do vzdělávacích programů pro dospělé a získejte další informace o benefitech základních dovedností i nápady na jejich rozvoj.

Chcete se dozvědět více o základních dovednostech?


Foto od Centre for Ageing Better na Unsplash


Zajímáte se o vzdělávání dospělých a celoživotní učení?

Další aktuality

27. leden 2025

Informace k přijímacím zkouškám na střední školy naleznete na našich webových stránkách

Připravili jsme pro vás užitečné materiály k letošním přijímacím zkouškám. Zaměřili jsme se také na žáky a žákyně v heterogenní třídě.

Číst více

23. leden 2025

Školní manažer kvality: co přispívá k lepší odborné škole?

„U nás žáci prezentují za odměnu,“ říká manažer pro kvalitu na střední odborné škole, kde se stalo zajišťování kvality prioritou. Co lze udělat pro to, aby absolventi na svou školu vzpomínali v dobrém a uchazeči v ní viděli perspektivu?

Číst více

23. leden 2025

STAS předvídá dovednosti a poptávku po odborném vzdělávání

Nový nástroj pro krátkodobé prognózy pomáhá včas předvídat trendy v oblasti dovedností. Tvůrcům politik a odborníkům ve vzdělávání umožňuje efektivně reagovat na chování trhu práce.

Číst více

15. leden 2025

Nový portál usnadní školám práci s rámcovými vzdělávacími programy

Národní pedagogický institut spustil v lednu 2025 moderní portál pro prohlížení a tvorbu rámcových vzdělávacích programů.

Číst více

14. leden 2025

MŠMT a NPI připravily největší změnu ve vzdělávání za posledních 20 let

Nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání (RVP PV a RVP ZV) definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli děti a žáci získat v jednotlivých stupních vzdělávání.

Číst více